Sunday, December 15, 2013

saswavlo proeqtis gegma

1.პროექტის გეგმა.
არაფორმალური განათლება.
2.პროექტის მთავარი იდეა.
მოსწავლეების ინფორმირებულობა არაფორმარული განათლების შესახებ.
3.პროექტის აქტუალობა.
ფორმალური და არაფორმალური განათლების მიღების აუცილებლობა.
4.პროექტის მიზნები.
არაფორ5მალური განათლებით მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება.
5მონაწილეთა ასაკი.
9,10.11-12-კლასის მოსწავლეები.
6ვადები/ხანგრძლივობა.
1-თვე.
7მოსალოდნელი შედეგები.
ინფორმაციის მიღება და ცნობიერების დონის ამაღლება.
8პროექტის საჭირო რესურსები.
ადამიანური რესურსი,საკანცელარიო ნივთები,სამუშაო ოთახი.
9პროექტის მსვლელობა
.თემის შერჩევა,ჯგუფებად დაყოფა,დისკუსია.
10საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნული სასწავლო გეგმასთან კავშირი.სამოქალაქო განათლება.
11პროექტის ხელმძღვანელი.
პედაგოგი მაია გოგუაძე
12ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა
.MAIAGOGUADZE7@GMAIL.COM
13პროექტის ვებ-გვერდი/ბლოგი.
maiagoguadze.blogspot.com


გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის  მთავარი თემა
 daviT aRmaSenebeli
სწავლების საფეხური
მე-9კლასი


მოსწავლეთა პროფილი
კლასში ირიცხება 28 მოსწავლე.


გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეებმა შეძლონ წარსულისა და აწმყოს დაკავშირება.



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

მოსწავლეებმა მოახდინონ ანალიოზი,დააკავშირონ მოვლენები და ფაქტები.
წინასწარი ცოდნა

მოსწავლეებმა უნდა  იცოდნენ საქართველოს პოლიტიკური,კულტურული და ეკონომიკური მდგომარეობა თუ როგორი იყო დავითის გამეფებამდე.


შეფასების საგანი და პროცედურები

მოსწავლეებს ვაფასებ შემდეგი შეფასების რუბრიკით;საშინაო დავალება,საკლასო სამუშაო და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა.



სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

მე_9კლასის სახელმძღვანელო ისტორიაში,რუკა,ფლიბჩატი,სლაიდი.



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
1.გამოკითხვა გამეორებული მასალის.
2.ახალი თემის გაცნობა.
3სლაიდის ჩვენება.
4ჯგუფური მუშაობა.
5პრეზენტაცია.






შეფასების კრიტერიუმები


კრიტერიუმი
დაბალი
5-6
საშუალი
7-8
მაღალი
9-10
საშინაო დავალება
თუ მოსწავლე პასუხობს კითხვებს.
თუ მოსწავლე ყვება გაკვეთილს,პასუხობს კითხვებს.
თუ მოსწავლე ყვება გაკვეთილს,აქვს თემა დაწერილი,პასუხობს კიტხვებს,მოყავს არგუმენტები,ახდენს თემის პრეზენტაციას.
საკლასო სამუშაო
თუ მოსწავლე მუშაობს მხოლოდ წყაროზე.
თუ მოსწავლე გაიაზრებს გაკვეთილის მიზანს,შეუძლია წყაროზე მუშაობა.
თუ მოსწავლე გაიაზრებს ახალი გაკვეთილის მიზანს,შეუძლია ძველი და ახალი ფაქტების დაკავშირება,კონკრეტულ წყაროზე მუშაობა.
ჩართულობა
თუ მოსწავლე მხოლოდ კითხულობს ტექსტს.
თუ მოსწავლე ჩართულია და აფიქსირებს თავის აზრს.
თუ მოსწავლე აქტიურად არის ჩართული დისკუსიაში,აფიქსირებს თავის აზრს და     ღებულობს გადაწყვეტილებას.





პრეზენტაცია